צפו כעת – הדרך להגיע לשמחה שלימה!

בס"ד

להגיע לשמחה מתוך התפעלות מהמציאות סביבך

בכל בוקר, בכל ערב אנו אומרות לפני קריאת שמע- "אהבה רבה אהבתנו ד' אלוקנו, חמלה גדולה ויתרה חמלת עלינו"

היתה אמא יקרה, רבנית צדקת ע"ה שנהגה להתפלל עם כל אחד מהבנים שלה בבית את תפילת ערבית. עד גיל 12 היתה מתפללת יחד איתם בבית ושרה להם את התפילה הזו- "אהבה רבה אהבתנו ד' אלוקנו". היה לה כל כך חשוב שהילדים יפנימו את המסר הזה כמה הקב"ה אוהב אותנו, כמה הקב"ה חומל ומרחם עלינו, ועל כן נתן לנו את תורתו הקדושה.

אומר הרב שלמה קורח זצוק"ל בנכס היקר שהשאיר לנו – ספרו החשוב "זאת אמונתי" במאמר- "אמונה בשמחה" – יש הטועים לחשוב שהתורה שהמצוות הם עול, או שהעונש והשכר המובטח עליהם נועדו להפחיד את האדם לגרום לו דאגות, לגרום לו חלילה חרדות

וחלילה לחשוב כך- שהרי הבורא יתברך כתב לנו – "ובאו עליך כל הקללות האלה והשיגוך…." ולמה? תחת אשר לא עבדת את ד' אלוקיך בשמחה ובטוב לבב מרוב כל".

הקב"ה רוצה שנעבוד אותו בשמחה! ורק מתוך שמחה, ולא חלילה מתוך יראה דאגה ופחד

הראיה – כתוב בי"ג מידות- "ד' ד' א-ל רחום וחנון ארך אפים ורב חסד ואמת נוצר חסד לאלפים נושא עוון ופשע וחטאה ונקה"

אישה עלולה לחשוב- נכון, הקב"ה הוא טוב ומטיב לכל, עושה הרבה חסדים, אבל לי לא מגיע- אני עושה חטאים, אני לא ממש שומרת את ההלכה כמו שצריך, אולי אותי ד' יעניש

מסביר הרב קורח זצ"ל- חסדו של הבורא יתברך שהוא מקבל כל אדם בתשובה, אפילו אם הרשיע כל חייו, ויעשה תשובה בסוף ימיו, בכל זאת נחשבת לו לתשובה! ואיך כתוב- "כי לא אחפוץ במות המת כי אם בשובו מדרכו וחיה"

כמה חסד, כמה רחמים כמה אהבה יש לבורא יתברך לכל אחד ואחד מעם ישראל!

כשאנו קוראות את הדברים הללו אנחנו מתמלאות באושר של ממש- ראי, אישה, בת מלך אהובה ויקרה- כמה אהבה רוצה הקב"ה להרעיף עליך!

אלא מה, היצר הרע מייאש את האדם רוצה להפיל אותו לעצבות, כדי שיתייאש ולא ימשיך הלאה לעלות ולהתאמץ לקבל על עצמו עוד קבלות ולעשות עוד מצוות!

לאישה ניתן כלי נפלא- כלי חשוב מאין כמותו שאיתו היא תצליח בודאי לנצח את היצר הרע הזה שגורם לה יאוש, הרפיה נפילה בעבודת ד'

הכלי הזה הוא כלי ההתפעלות, והוא ניתן לך אישה יקרה, את עושה את זה הכי טוב שאפשר

את רואה בגד יפה, רואה תמונה יפה, שולחן מעוצב נפלא איך את מתפעלת, באילו מלים נפלאות את מביעה את ההתפעלות שלך!

כך את מוזמנת להתפעל בכל יום מחדש מעולמו הנפלא של הקב"ה ולהכניס אל תוכך אהבה לבורא יתברך

כשאת מתפעלת- את מעריכה! את רואה את הילדה שלך מכינה יפה שיעורי בית את יכולה לומר לעצמך- איזה מזל שהיא בשקט עכשיו, טוב שיש לה תעסוקה משלה, בינתיים אספיק לנקות פה עוד משהו לפני שיבואו כל השאר

או שאת יכולה לגשת לשים עליה יד רכה ללטף ולומר לה- מתוקה שלי! איזה יופי את מכינה את שיעורי הבית שלך! את ילדה ממש שקדנית! איזה חרוצה את! המורה בטח תשמח לראות איך התאמצת להכין את שיעורי הבית!

אני גם רואה שאת מסתדרת לבד! אם תרצי עזרה דעי שאני כאן לידך.

המילים האלה שדיברת הן מילות התפעלות מהמעשים של הילדה שלך, והן מטפטפות לתוכה טפטופים של הערכה. את חושבת לעצמך- מה כבר יכולות להועיל המילים הללו- אבל דעי לך שהמילים הטובות שלך עודדו אותה וטפטפו לנשמה שלה טיפות גדולות וענקיות של אהבה!

ואהבה היא רגש של קירבה והרגש הזה של אהבת אם יוצר קשר! אבל את הקשר הזה חשוב לטפח! את הקשר היקר הזה של אם לביתה חשוב להגדיל ולהעצים.

כך זה באהבת אם לילדיה ואותו דבר גם לגבי אהבת ד'- אהבת ד' אלינו, ואהבתנו את ד' יתברך.

הקב"ה ברחמיו נתן לנו מצוה גדולה וחשובה מאוד במתנה- את מתנת תפילה. בסידור התפילה יש הרבה מאוד תפילות, הרבה מאוד ברכות. התפילה יוצרת קשר חיבור בינינו לבין הקב"ה.

אם חשבנו שלתפילה שלנו יש רק חלק אחד, מטרה אחת- להתחנן ולבקש מהקב"ה את הבקשות שאנו רוצים שימלא עבורנו

אם נתבונן במבט עמוק יותר נראה שלתפילה שלנו ישנם שלושה חלקים ולא רק חלק אחד. אם נתבונן בתפילת שמונה עשרה למשל, נבחין שהתפילה מתחילה ב-3 ברכות של שבח אחר כך מ"אתה חונן לאדם דעת", מתחילות הברכות של בקשות, ואחר כך אנו עוברים שוב לברכות של שבח.

  • לומר התפילה מורכבת רובה מברכות שבח והודאה להשי"ת, ומדוע היא בנויה כך?

כדי להרגיל את היהודי להביט בעין טובה, בשבח והודאה על המציאות הסובבת אותו, להבין שהקב"ה מרעיף עליו חסדים אינספור בכל עת ובכל שעה.

הרב קורח זצוק"ל אומר לנו באותו מאמר "אמונה בשמחה"- "וזה לבד שהקב"ה נותן לו חיים כל רגע, לנשום אוויר, ונותן לו מים ואת כל צרכיו, ומלבד זה את כל מה שנברא ולמה? כדי שהאדם יתענג ויתקיים בהם".

כמה פעמים פגשת נשים שפתאום קרה משהו והעולם שלהן נעצר- פתאום משהו בגוף לא מתפקד, וכבר העולם נראה אחרת, ואת מעריכה מה שיש לך.

התרגלי להעריך את מה שיש וקיים, לומר- איזה אושר! אני שמחה שהצלחתי לעשות כך וכך! אפילו אם זה משהו קטן ופעם חשבת שזה חסר ערך לעומת מה שתכננת לעשות ב'גדול'.

כשאת מתרגלת להסתכל על המציאות סביבך ומאירה את כל מה שקורה לך ואת כל אחד מהמאורעות, את מפרשת באור של אהבת ד', רק כך את יכולה להעריך, רק כך את יכולה להתפעל, רק כך את יכולה להתקשר אל הקב"ה ולקיים את המצוות שלו מתוך אהבה עמוקה אהבת ד' פנימית.

ואם לך יש את אהבת ד' הזו בלב, את תדעי להעביר אותה הלאה לילדייך בצורה הטובה ביותר. במקום לומר לבתך- את יודעת איזה עונש תקבלי אם לא תתפללי? את אומרת לה- את יודעת כמה אושר גורמת לי התפילה! אחרי התפילה אני מרגישה שהתחדשו בי כוחות חדשים!

וכך על כל אחת ואחת מהמצוות שאת רוצה ללמד אותה כי "ואהבת את ד' אלוקיך בכל לבבך ובכל נפשך ובכל מאודך" זו מצוה שדרכה את מגיעה לשמחה אמיתית בעבודת ד'!

וכשאת תטעיני את עצמך במצברים של אהבת ד', גם אם פתאום יבואו עליך ניסיונות, את תדעי לעמוד בהם בגבורה כמו אותה אישה יקרה שעליה סופר בספר הנפלא "הנני בידך"

היתה אישה שבעלה היה סופר סת"ם חשוב. מלאו להם 25 שנות נישואין  היום קוראים לזה בשם- "חתונת הכסף". חתונת הזהב תהיה בעוד חצי יובל בעזהי"ת. לכבוד המאורע המיוחד הזה האישה החליטה להפתיע את בעלה ולהכין לו מתנה מקורית מאוד- היות והיתה תופרת מומחית, היא במשך 7 חודשים עמלה וטרחה לתפור מפה מיוחדת במינה לשולחן השבת שלהם. 60 אלף איקסים היא רקמה בתוכה.

לכבוד השבת החגיגית היא הוציאה את המפה הישנה, ופרשה את המפה החדשה. הזוגות הנשואים הוזמנו לשבת ההודאה המיוחדת הזו והשמחה היתה גדולה מאוד. כולם התפעלו מהמפה המושקעת שהאמא טרחה עליה.

במוצאי שבת הגיע אל ביתם סופר סת"ם מתחיל שביקש מבעל הבית, לעזור לו לתקן יריעה של ס"ת. תיקון כזה שלא יראו אותו, והוא ידע שרק הסופר סת"ם המומחה הזה ידע לעשות זאת.

התחילו לעסוק במלאכה ובינתיים כל פעם הנילון זז. הוציאו את הנילון החד פעמי מהשולחן ועבדו על המפה החדשה

ופתאום- בקבוק הדיו של ספר התורה שבו השתמשו זז והדיו נשפך על… המפה החגיגית החדשה שכל כך עמל ויזע הושקע בה וכידוע צבע דיו כזה לא יוצא בכביסה

הבעל מיד חבש את הכובע לבש את החליפה וברח מהבית וחברו אחריו. מרגיש חרטה ואי נעימות על שלום הבית שהופר בגללו.

בדרך פגש את בתו ואמר לה- אל תשאלי מה קרה, אני בגינה  בינתיים עוד חצי שעה תקראי לי..

כעבור רבע שעה יוצאת בתו אל הגינה ואומרת לו בנחת- אבא, אתה כבר יכול לחזור הביתה

אבל מה עם אמא?-  הוא שואל- היא ראתה מה קרה? איך היא הגיבה?

והבת מספרת- בתחילה לא אמרנו לאמא שום דבר. ישבנו בסלון. אמא נכנסה הסתכלה על המפה, ראתה מה קרה ולא דיברה, התקרבה אל המפה , קיפלה אותה ושמה אותה בפח ותוך כדי שמקפלת אותה היא אומרת שוב ושוב- עד עכשיו עשיתי 60 אלף איקסים עכשיו אני עושה את ה- וי הראשון.

באמת לדעת לשתוק, להתמודד לעמוד בניסיון זה קשה, נדרשת לכך גבורה אבל זוהי עבודת החיים שלנו. וכל אחת מאיתנו יכולה, כן כל אחת יכולה להגיע לזה על ידי אהבת השם.

אם את מבינה שהקב"ה טוב ומטיב לכל-  שום ניסיון לא קורה במקרה, זה לא תאונה, כל הדברים הלא נעימים הלא מתוכננים האלה מגיעים מהקב"ה בכוונה מיוחדת. הרמח"ל במסילת ישרים אומר- האדם יורד לעולם לשתי מטרות- האחת- לקיים מצוות והשניה לעמוד בניסיונות

ואיך יעשה זאת בצורה הטובה ביותר? ע"י זה שיכיר כמה ד' יתברך אוהב אותו, ע"י שישמח בעולמו של הקב'ה.

ויהי רצון שנזכה לכך!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

כתבו לנו תגובה, מבטיחים לקרוא ולהגיב לכם חזרה ואף לפרסם…

כתיבת תגובה

כתבו לנו תגובה, מבטיחים לקרוא ולהגיב לכם חזרה ואף לפרסם…

עוד מאמרים